O nas

Jun 29, 2015

Nowy terminal na lotnisku w Pyrzowicach


Od 27 czerwca 2015 roku na lotnisku w Katowicach – Pyrzowicach funkcjonuje nowy terminal przylotów oznaczony literą „C”. Teraz każdy pasażer lądujący w Katowicach obsługiwany jest na tej hali. Terminal „A” i „B” wykorzystywany jest już wyłącznie w celu odprawy podróżnych wylatujących, dzięki czemu przepustowość Katowice Airport zwiększy się z 3,6 mln do 6 mln pasażerów rocznie.

Kategoria: Informacje ogólne
Napisał: GMT

Firma GMT Sp. z o. o., jako wieloletni partner m. in. Międzynarodowego Portu Lotniczego w Katowicach, miała swój udział w realizacji jednej z największych i najdroższych, w ostatnich latach, inwestycji na terenie lotniska. Obiekt wybudowała, wiodąca w branży budownictwa, firma SKANSKA S. A., natomiast firma GMT, w ramach zleconego podwykonawstwa, odpowiedzialna była za montaż instalacji niskoprądowych, w tym: systemu nagłośnienia DSO, sieci LAN, systemu informacji podróżnych FIDS, systemu przeciwnapadowego oraz systemu sygnalizacji pożaru. Innymi słowy, pracownicy GMT zadbali o komfort komunikacji oraz bezpieczeństwo podróżnych i odwiedzających lotnisko.

Zainstalowany system przeciwpożarowy oparty jest na urządzeniach znanego na świecie producenta Schrack Seconet. Jego centrala odpowiada za detekcję i sygnalizację pożaru oraz uruchomienie urządzeń wykonawczych, takich jak systemy oddymiania, wentylacji oraz stałe urządzenia gaszące, w które wyposażona jest nowa hala przylotowa. Współdziałanie sprzętu ze służbą Państwowej Straży Pożarnej, która odebrała bez zastrzeżeń prace wykonane przez GMT, zapewnia wszystkim użytkownikom lotniska ochronę przeciwpożarową na najwyższym poziomie.

W nowym terminalu, podobnie jak w dwóch pierwszych, firma GMT wdrożyła, stworzony wcześniej na potrzeby portu, system informacji podróżnych FIDS, dzięki któremu przekazywane są ważne i pomocne wiadomości, ułatwiające pasażerom orientację w terenie. System działa dualnie. Informacje prezentowane są w sposób wizualny oraz głosowy. Do prezentacji wizualnej wykorzystywanych jest 35 monitorów firmy SAMSUNG, rozmieszczonych na całej powierzchni terminala, która sięga 7 000 m2. Jednocześnie system emituje zapowiedzi głosowe, przy wykorzystaniu sprzętu firmy BOSCH, aby uniknąć dezorientacji pasażerów przemieszczających się po terenie lotniska.

Mimo, że budowę terminala zakończono, a obiekt, po licznych kontrolach jakości m. in. Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego w Katowicach, oddano do użytku publicznego, firma GMT nie skończyła pracy, bowiem na co dzień zajmuje się serwisowaniem zainstalowanych systemów oraz całodobową informatyczną obsługą lotniska.